SN65LVDS104PWRG4 OverviewFor convenience, power buffer comes packaged in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Power buffer ready in Tape & Reel (TR) packages.The Surface Mount universal mout is designed for easy adaptability.As far as types go, this is a typical Buffer, Multiplexer.It works on 3V~3.6V voltage.It is the cooperation of the 1 x 1:4 channels that maintains the quality of the output.LVDS inputs are facilitated.It is recommended that the operating temperature is set to -40°C~85°C to prevent malfunctions.To find more pin-to-pin solutions, search with "65LVDS104".An op amp buffer with 16 terminals can be found.Temperature 260 is its peak reflow temperature.This splitter is supplied with 3.3V voltage, which allows it to perform a variety of demanding tasks.Its pinout starts with 16 pins.In addition, it has 16 pins.A mounting hole is provided for mounting on PCBs and other boards.Voltage 23mA is needed to operate this power buffer.For normal operation, 3.3V voltage is required.In order to keep the repeter functioning, you cannot feed it voltage higher than 3.6V.Power dissipation is 774mW at most for this splitter.In order to start up the splitter, it will need at least 3V.Splitters should have a nominal supply current of 35mA for normal operation.The overall number of outputs supported is 4.
SN65LVDS104PWRG4 Features1 x 1:4 channels.
4 outputs.
SN65LVDS104PWRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVDS104PWRG4 Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 59.987591mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 774mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | 65LVDS104 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 1 x 1:4 |
| Operating Supply Current | 23mA |
| Load Capacitance | 10pF |
| Nominal Supply Current | 35mA |
| Power Dissipation | 774mW |
| Propagation Delay | 4.2 ns |
| Turn On Delay Time | 4.2 ns |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | LVDS |
| Data Rate (Max) | 400Mbps |
| Delay Time | 3.1ns |
| Capacitance - Input | 3pF |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |