SN65LVDS17DRFTG4 OverviewA convenient transportation package of power buffer is provided in 8-WFDFN Exposed Pad.Currently available in Tape & Reel (TR) packages for power buffer.A universal mout that is easy to adapt.The type Buffer, ReDriver is typical.In order to function, this op amp buffer requires 2.375V~3.6V voltage.As a result, it facilitates input of PECL.For optimal performance, set the operating temperature to -40°C~85°C.To find pin-to-pin solutions for your specific needs, try searching with "65LVDS17."A 8 terminal can be found on the op amp buffer.During reflow, 260 is the peak temperature.It is capable of completing a wide range of tasks with the 2.5V voltage supplied.From the power buffer's 8 pins, we can determine its pinout.LVDS is the output format.There are 8 pins on it.It is mounted on PCBs or other boards using a Surface Mount.The power buffer is powered by 48mA voltage.There are enough 2.5/3.3V power supplies to power the repeters.It implements 1 receivers.
SN65LVDS17DRFTG4 FeaturesSN65LVDS17DRFTG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVDS17DRFTG4 Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 65LVDS17 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Operating Supply Current | 48mA |
| Number of Bits | 1 |
| Logic Function | Buffer |
| Input | PECL |
| Data Rate (Max) | 4Gbps |
| Number of Receivers | 1 |
| Delay Time | 460ps |
| Delay-Max | 0.63 ns |
| Height | 800μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| Thickness | 750μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |