SN74ABT16600DL OverviewThe package 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tube would package it. In order to achieve this superior flexibility, 18-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Bus Transceiver, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~85°C. As a result of 32mA 64mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74ABT series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 4.5V~5.5V, it is able to operate. There is one type of termination that is called the 56 termination, which consists in terminating a transmission line with a device that has an impedance that matches the characteristic impedance of the line itself. As a rule of thumb, the supply voltage should be maintained above 5V to ensure normal operation. There are a total of 96 pins on this device. There is an electronic part in this product that has been designed with 18 Bits. 2 terminations are the kind of termination that occurs when a transmission line is terminated with a device that matches the characteristic impedance of the transmission line. This one belongs to the ABT family of electronic devices, and there are a number of other devices like it that are part of this family. At this point, Vsup reaches its maximum value. It is necessary to have a greater supply voltage (Vsup) than 4.5V in order to operate correctly. The second characteristic that it has is WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; WITH CLOCK ENABLE.
SN74ABT16600DL Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ABT series
56 pin count
SN74ABT16600DL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
SN74ABT16600DL Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ABT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Additional Feature | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; WITH CLOCK ENABLE |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 18 |
| Family | ABT |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Output Polarity | TRUE |
| Propagation Delay (tpd) | 5.3 ns |
| Length | 18.415mm |
| Height Seated (Max) | 2.79mm |
| Width | 7.49mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |