SN74ABT3614-20PCB OverviewYou will find FIFO memory chip in the 120-LQFP Exposed Pad package.There's a Tray on the package.There is a 4.5K 64 x 36 x 2 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.A voltage supply of 4.5V~5.5V is needed to operate it.The 74ABT series contains this memory logic.In this case, the FIFO's maximum supply current is 130mA .FIFO's FIFO's maximumMounting it in the Surface Mount way is recommended.The 74ABT3614 family contains this item.Supply voltages of 5V are capable of achieving high efficiency.The number of terminations in FIFO means is 120 .There are 120 pins on the operation pins.Its maximum operating current is 130mA .A voltage of 5V should be used for FIFO's maximum efficiency.When the frequency is set to 50MHz , the system can maintain good accuracy.A component normally has 5V power supplies attached to it.It is also possible to generate PARITY GENERATOR/CHECKER, MAILBOX by using this FIFO memory.Through the use of 2 circuits, FIFO memory chip is able to achieve enhanced flexibility.
SN74ABT3614-20PCB Features4.5K 64 x 36 x 2 memory size
74ABT series
Best part number of 74ABT3614
SN74ABT3614-20PCB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ABT3614-20PCB FIFOs Memory applications.
Network switching/routing
Computer networks
Network bridges
Switches
Routers
Cameras
Multimedia
TVs
Computers
Disk Controllers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 120-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 120 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | 74ABT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 120 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | PARITY GENERATOR/CHECKER, MAILBOX |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 50MHz |
| Base Part Number | 74ABT3614 |
| Function | Synchronous |
| Current - Supply (Max) | 130mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Size | 4.5K 64 x 36 x 2 |
| Element Configuration | Dual |
| Max Supply Current | 130mA |
| Access Time | 12ns |
| Data Bus Width | 36b |
| Direction | Bidirectional |
| Organization | 64X36 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Memory Width | 36 |
| Density | 4.5 kb |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Bus Directional | Bi-Directional |
| Retransmit Capability | No |
| Programmable Flags Support | Yes |
| Output Enable | YES |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |