SN74ABT8652DWRE4 OverviewIt is used to package items using Tape & Reel (TR).A package called 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it.It is necessary to supply voltage 4.5V~5.5V to ensure that the device is capable of operating normally.As a type of electronic component, it uses the Surface Mount mounting method.It is set to operate at a temperature of -40°C~85°C.Information can be stored in the memory at the rate of 8 bits.Several similarities exist among electronic parts of the 74ABT series.Using the base part number 74ABT8652, it is possible to locate a number of related parts.The total number of component pins equals 28.Using 28 terminations, signals are prevented from reverberating off the end of the transmission line.A Surface Mount mounting method is used.This device depends on the voltage of 5.5V supplied to it for operation.In order to ensure convenient operation, the power supplies of 5V should be maintained.As far as INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; MULTIPLEXED TRANSMISSION OF REGISTERED/REAL TIME DATA is concerned, it provides high performance.In addition to being optimized for high quality and reliability, the electronic part belongs to the family of ABT.In total, it contains 2 ports.Packing is done with TAPE AND REEL.It is possible to use INDEPENDENT CONTROL as its control type.
SN74ABT8652DWRE4 FeaturesSN74ABT8652DWRE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ABT8652DWRE4 Specialty Logic ICs applications.
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
Desktop radio
Clock radio
Tuner
Portable radio
Car radio
Satellite radio receiver
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ABT |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Additional Feature | INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; MULTIPLEXED TRANSMISSION OF REGISTERED/REAL TIME DATA |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 4.5V~5.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ABT8652 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Family | ABT |
| Logic Function | AND, Transceiver |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic Type | Scan Test Device with Bus Transceiver and Registers |
| Output Polarity | TRUE |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5.5 ns |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Propagation Delay (tpd) | 6.2 ns |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |