SN74ACT1073DW OverviewPacking is accomplished by using Tube.You can find it in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.Providing a voltage of 4.5V~5.5V ensures proper function of the device.Electronic parts mounted in the way of Surface Mount are referred to as this type.An operating temperature of -40°C~85°C has been set for the device.Memory has a bit size of 16.Electronic parts from the 74ACT series share a number of similarities.On the basis of its base part number 74ACT1073, several related parts can be found.The total number of pins on the component is 20.In 20 terminations, signals are prevented from reflecting off the end of the transmission line.Surface Mount is used for mounting.It is constructed from 20 pins.Keeping the minimum supply voltage at 4.5V can maintain normal operation.A maximum supply voltage of 5.5V can maintain normal use.Maintaining the power supplies of 5V is essential for convenient operation.A total of 16 signal lines are present in the system.
SN74ACT1073DW FeaturesSN74ACT1073DW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ACT1073DW Specialty Logic ICs applications.
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
Desktop radio
Clock radio
Tuner
Portable radio
Car radio
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ACT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 4.5V~5.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | 74ACT1073 |
| Pin Count | 20 |
| Power Supplies | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Current-Max | 0.04mA |
| Logic Type | Bus Termination Array |
| Differential Output | NO |
| Number of Signal Lines | 16 |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |