SN74ACT1284PWG4 OverviewPackaging is done using Tube.The package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) includes it.For the device to function normally, voltage 4.5V~5.5V is supplied.The Surface Mount way is used to mount electronic parts.Temperature 0°C~70°C is set as operating temperature.To store information, the memory has a size of 7 bits.There are several similarities among the electronic parts in the 74ACT series.On the basis of its base part number 74ACT1284, you can find a number of related parts.A total of 20 pins are present on the component.Through 20 terminations, signals are prevented from reflecting off the end of transmission lines.Using Surface Mount, it is mounted.As part of its construction, it has 20 pins.As a key factor in its operation, the voltage supply to 5.5V plays an important role.During operation, 14mA output current is provided.
SN74ACT1284PWG4 FeaturesSN74ACT1284PWG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ACT1284PWG4 Specialty Logic ICs applications.
Wireless modems
Remote controls
Wireless network systems
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 76.997305mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ACT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 4.5V~5.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ACT1284 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Current | 14mA |
| Number of Bits | 7 |
| Logic Function | Transceiver |
| Logic Type | IEEE STD 1284 Translation Transceiver |
| Differential Output | NO |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface Standard | IEEE-1284 |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |