SN74ALVC162834DLR OverviewIt is embedded in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package. It is packaged in the way of Tape & Reel (TR). 18-Bit circuits are used to achieve its superior flexibility. The Logic type of this electrical device is Universal Bus Driver. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. The operating temperature should be higher than -40°C~85°C. The High/Low output current of 12mA 12mA makes it feature maximum design flexibility. It is a type of FPGA belonging to the 74ALVC series. It operates with a supply voltage of 1.65V~3.6V. It belongs to 74ALVC162834 family. There are 56 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. The supply voltage should be kept above 1.8V for normal operation. It is equipped with 56 pin count. This electronic part is designed with 18 Bits. There are 2 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. It is designed with 56 pins. This electronic device belongs to the family of ALVC/VCX/A. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.6V. It operates from 3.3V power supplies. It consists of 1 elements. This device is well suited for TAPE AND REEL based on its reliable performance. The output current of 12mA makes it feature maximum design flexibility. The number of channels is growing strong/weak: 18.
SN74ALVC162834DLR Features 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVC series
74ALVC162834 family
56 pin count
56 pins
3.3V power supplies
1 elements
SN74ALVC162834DLR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ALVC162834DLR Universal Bus Functions applications.
Electronic Points of Sale
Test and Measurement
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 689.999043mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ALVC |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | 74ALVC162834 |
| Pin Count | 56 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 12mA |
| Number of Bits | 18 |
| Propagation Delay | 6.1 ns |
| Turn On Delay Time | 6.8 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Direction | Unidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5.4 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Height Seated (Max) | 2.79mm |
| Width | 7.49mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |