SN74ALVC16334DLR OverviewThe package 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) includes it as part of its contents. The package is packaged in the way that Tape & Reel (TR) would package it. In order to achieve this superior flexibility, 16-Bit circuits are used. This electrical device has a logic type of Universal Bus Driver, which means that it is a logic device. An electronic part such as this one is mounted in the way of the Surface Mount-axis. As far as the operating temperature is concerned, it should be higher than -40°C~85°C. As a result of 24mA 24mA's high and low output current capability, it offers the maximum amount of design flexibility. A 74ALVC series FPGA is a type of FPGA that is part of the family of FPGAs. With a voltage supply of 1.65V~3.6V, it is able to operate. As it belongs to the 74ALVC16334 family, it should be taken into consideration. There is one type of termination that is called the 48 termination, which consists in terminating a transmission line with a device that has an impedance that matches the characteristic impedance of the line itself. As a rule of thumb, the supply voltage should be maintained above 1.8V to ensure normal operation. There are a total of 96 pins on this device. There is an electronic part in this product that has been designed with 16 Bits. 2 terminations are the kind of termination that occurs when a transmission line is terminated with a device that matches the characteristic impedance of the transmission line. As you can see from the image, this electronic component is mounted in a Surface Mount-direction. A 48-pin is used in this design. This one belongs to the ALVC/VCX/A family of electronic devices, and there are a number of other devices like it that are part of this family. At this point, Vsup reaches its maximum value. 3.3V power supplies are used to power the device. 1 elements are included in it. The reliability of this device makes it well suited for TAPE AND REEL as a result of its proven reliability. We are seeing an increase in the number of channels, which is good/bad: 16.
SN74ALVC16334DLR Features 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVC series
74ALVC16334 family
48 pin count
48 pins
3.3V power supplies
1 elements
SN74ALVC16334DLR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ALVC16334DLR Universal Bus Functions applications.
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ALVC |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ALVC16334 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 16-Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 4.5 ns |
| Turn On Delay Time | 5.4 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 3.3 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Height Seated (Max) | 2.79mm |
| Width | 7.49mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |