SN74ALVCH16269DGGR OverviewThe package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it. In the way of Cut Tape (CT), it is packaged. It achieves superior flexibility through 12 ~ 24-Bit circuits. This electrical device is of the Registered Bus Exchanger logic type. The electronic part is mounted in Surface Mount-direction. There should be a temperature difference between -40°C~85°C and the operating temperature. Featuring high and low output currents, 24mA 24mA offers maximum design versatility. FPGAs in the 74ALVCH series are this type. The voltage at which it operates is 1.65V~3.6V. It belongs to the 74ALVCH16269 family. Transmission lines can be terminated with 56 terminations by using a device that matches the characteristic impedance. When the supply voltage is above 1.8V, the device will operate normally. 56 pins are included. Electronic parts such as this one are designed with 24 Bits. Transmission lines are terminated with 3 terminations, which are devices matching the line's characteristic impedance. It is mounted in the direction of Surface Mount. The 56 pins are designed into it. There is an electronic device in this family called ALVC/VCX/A. When Vsup reaches 3.6V, the maximum supply voltage has been reached. 3.3V power supplies are used to power it. A 1-element is included in it. POSITIVE EDGE is the trigger configured with it. The reliable performance of this device makes it a good choice for TR. As a result of its output current, 24mA is able to offer maximum design flexibility. External factors do not affect the amount of quiescent current consumed by it. There are 12 outputs configured on it.
SN74ALVCH16269DGGR Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74ALVCH series
74ALVCH16269 family
56 pin count
56 pins
3.3V power supplies
1 elements
12 outputs
SN74ALVCH16269DGGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ALVCH16269DGGR Universal Bus Functions applications.
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74ALVCH |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74ALVCH16269 |
| Pin Count | 56 |
| Number of Outputs | 12 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 12 ~ 24-Bit |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 3 |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 24 |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 40μA |
| Turn On Delay Time | 8.2 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Registered Bus Exchanger |
| Nominal Input Voltage | 2V |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.04mA |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Height | 1.2mm |
| Length | 14mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1.15mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |