SN74ALVCH16409DGGR OverviewThe package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) includes it. In the way of Tape & Reel (TR), it is packaged. It achieves superior flexibility through 9-Bit, 4-Port circuits. This electrical device is of the Universal Bus Exchanger logic type. The electronic part is mounted in Surface Mount-direction. There should be a temperature difference between -40°C~85°C and the operating temperature. Featuring high and low output currents, 24mA 24mA offers maximum design versatility. FPGAs in the 74ALVCH series are this type. The voltage at which it operates is 1.65V~3.6V. The company uses the 56-TSSOP package from its supplier.
SN74ALVCH16409DGGR Features 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
74ALVCH series
SN74ALVCH16409DGGR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
SN74ALVCH16409DGGR Universal Bus Functions applications.
Wearable Health and Fitness Devices
Tablets
Industrial Controls
Telecommunications
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ALVCH |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Number of Circuits | 9-Bit, 4-Port |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Universal Bus Exchanger |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |