SN74AUP1T57DCKRG4 OverviewA package called SC contains it.A package of Tape & Reel (TR) has been used.In this configuration, the output is set to Voltage.As part of the transmission line termination process, there are a total of 6 terminations.In order for it to operate, it needs to be powered by a voltage of 2.5V.Level translators has 6 pins.Level translators has 6 pins.The design of this electronic part is based on 1 bits.Voltages above 3.6V are supported.This device requires a minimum voltage of 2.3V.With the Surface Mount method, it is mounted.Level translators is 3 channels.The quiescent current consumed by it is 500nA because it is unaffected by external factors.Temperatures above -40°C should be used.There should be a temperature below 85°C at which the system is operating.Featuring a 4mA output current, its design flexibility is maximized.
SN74AUP1T57DCKRG4 FeaturesSC package
6 pin count
6 pins
SN74AUP1T57DCKRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74AUP1T57DCKRG4 voltage translators & level shifters applications.
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SC |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 2.494758mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Voltage |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Nominal Supply Current | 900nA |
| Current - Output | 4mA |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 10.8 ns |
| Quiescent Current | 500nA |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Logic Function | Translator |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| High Level Output Current | -4mA |
| Low Level Output Current | 4mA |
| Height | 900μm |
| Length | 2mm |
| Width | 1.25mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |