SN74AVCA406LZQSR OverviewEmbedded in the 24-VFBGA package, it is available for you to use.Tape & Reel (TR) is the way in which it is packaged.Tri-State, Non-Inverted is used for the output it is configured with.There is a translator type of Voltage Level for this electrical device.Surface Mount is the method used for mounting this electronic part.Level translators has the Channel type Bidirectional.The temperature used for operation is -40°C~85°C TA.Flexible 1 circuits enable it to achieve high performance.When it comes to terminating a transmission line, there are 24 terminations.Parts related to a base part number 74AVCA406 are designated by the same number.This device is powered by a supply voltage of 1.8V which is applied to it.24 pins are present on this board.There are a number of devices in the series 74AVCA that belong to it.In addition, it is designed with a pin number of 24.There are 7 bits in this electronic part, which means it is designed in such a way.There is a maximum voltage of 3.6V supported.In order for the machine to operate, the supply voltage must be 1.2V.VCCA is configured with a supply rail that starts at 1.2V~3.6V.VCCB is configured with a supply rail that starts at 1.2V~3.6V.Mounting this electronic component is done using the Surface Mount method.Whenever the operation is performed, SIM Card Interface will be guaranteed.There is a 3.3V power supply used in the operation of the machine.With an output current of 16mA, it offers maximum design flexibility.
SN74AVCA406LZQSR Features24-VFBGA package
1 circuits
24 pin count
74AVCA series
24 pins
3.3V power supplies
SN74AVCA406LZQSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74AVCA406LZQSR voltage translators & level shifters applications.
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
| Lifecycle Status | LIFEBUY (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFBGA |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AVCA |
| JESD-609 Code | e1 |
| Feature | SIM Card Interface |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74AVCA406 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Operating Supply Current | 15μA |
| Output Current | 16mA |
| Number of Bits | 7 |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Supply Current-Max | 0.02mA |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | NO |
| Output Polarity | TRUE |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Channel Type | Bidirectional |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Receive Delay-Max | 6 ns |
| Transmit Delay-Max | 6 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 1.8V |
| Output Low Current-Max | 0.00008A |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.2V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.2V~3.6V |
| Channels per Circuit | 4 |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 750μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |