SN74AVCH16T245GQLR OverviewIn the 56-VFBGA package, it is embedded.Tape & Reel (TR) is the way it is packaged.Level translators is configured wlevel translatorsh an output of Tri-State, Non-Inverted.Voltage Level is the translator type of this electrical device.Surface Mount is used to mount this electronic part.Bidirectional is the Channel type of this electrical device.A temperature of -40°C~85°C TA is used for operation.A transmission line can be terminated with 56 terminations.Level translators is possible to determine Level translatorss related parts using the base part number 74AVCH16T245.Level translators is powered by a 1.5V supply.There are 56 pins on it.This is a device from the 74AVCH series.The 56 pins are designed into it.Electronic parts with 16 bits are designed for this application.3.6V is the maximum voltage it supports.A voltage of 1.2V is the minimum supply voltage required for it to operate.From 1.2V~3.6V, the supply rail of the VCCA is configured.From 1.2V~3.6V, the supply rail of the VCCB is configured.Electronic parts are mounted using Surface Mount.Level translators uses the logic IC BUS TRANSCEIVER.2 terminations are the practice of terminating a transmission line with a device matching its characteristic impedance.Level translators is a member of the AVC family of electronic devices.A 1.5/3.3V power supply powers it.The device's reliable performance makes it a good choice for TAPE AND REEL.There are also TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER SUPPLY RAILS FOR PORT A AND PORT B characteristics.There are 2 elements in it.
SN74AVCH16T245GQLR Features56-VFBGA package
56 pin count
74AVCH series
56 pins
1.5/3.3V power supplies
2 elements
SN74AVCH16T245GQLR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74AVCH16T245GQLR voltage translators & level shifters applications.
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFBGA |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 58.796911mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AVCH |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | TWO SEPARATE CONFIGURABLE POWER SUPPLY RAILS FOR PORT A AND PORT B |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74AVCH16T245 |
| Pin Count | 56 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 1.5/3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 2.7 ns |
| Turn On Delay Time | 2.7 ns |
| Family | AVC |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 380Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| High Level Output Current | -12mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 12mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | 1.5/3.3V&1.5/3.3V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.2V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.2V~3.6V |
| Channels per Circuit | 8 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 4.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |