SN74GTLPH1645DGV OverviewTransmission lines are terminated using 56 terminations.Power comes from a voltage of 3.3V.There are 56 pins on this device.16 Bits are used in the design of this electronic part.A BUS TRANSCEIVER logic IC is used.In transmission lines, there are 2 terminations, which correspond to the characteristic impedance of the line.Electronic devices like this belong to the family GTLP.Power comes from a 3.3V supply.In order to operate normally, Vsup must remain above 3.15V.
SN74GTLPH1645DGV Features56 pin count
3.3V power supplies
SN74GTLPH1645DGV ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74GTLPH1645DGV voltage translators & level shifters applications.
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Family | GTLP |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Max I(ol) | 0.1 A |
| Propagation Delay (tpd) | 8.4 ns |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 40mA |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Translation | GTL/P & LVTTL |
| Length | 11.3mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |