SN74HCS238DYYR OverviewIt is embedded in a SOT-23-THN-16 package so that it can be taken anywhere.Packing the encoder in a Cut Tape case would be a good idea.The mounting of this motor encoder is in the way of Surface Mount.Decoder/Demultiplexer is a category that can be applied to the type.Ideally, it would be best to package this encoder magnetic in a 16-SOT-23-THIN case.The SN74HCS238 series includes this electrical quadrature encode.I have noticed that the encoder definition has 1 Circuit on it.
SN74HCS238DYYR FeaturesIn SOT-23-THN-16 package
Mounting Type: Surface Mount
1 Circuit circuits
SN74HCS238DYYR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74HCS238DYYR Encoders, Decoders, Converters applications.
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
Digital Control
| Package / Case | SOT-23-THN-16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SOT-23-THIN |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | N |
| Logic Family | 74HC |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Packaging | Cut Tape |
| Series | SN74HCS238 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Number of Circuits | 1 Circuit |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Logic Type | CMOS |
| Number of Input Lines | 3 Input |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 8 Output |
| Product | Decoders / Demultiplexers |