SN74LV138AQWBQBRQ1 OverviewIn the WQFN-16 package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Reel case.There is a Surface Mount-axis mount for this motor encoder.Decoder/Demultiplexer is a classification for the type.A chip has 8 bit bits total.encoder magnetics should be packed in 16-WQFN (3.6x2.6) cases.These electrical quadrature encodes can be found in the SN74LV138A-Q1 series.On the encoder definition, there are 8 Circuit.
SN74LV138AQWBQBRQ1 FeaturesIn WQFN-16 package
Mounting Type: Surface Mount
8 bit bits
8 Circuit circuits
SN74LV138AQWBQBRQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LV138AQWBQBRQ1 Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Package / Case | WQFN-16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (3.6x2.6) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | SN74LV138A-Q1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Number of Circuits | 8 Circuit |
| Number of Bits | 8 bit |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Number of Input Lines | 3 Input |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 8 Output |
| Product | Decoders / Demultiplexers |