SN74LV4046ANSR OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 16 terminations in this file. A voltage of 3.6V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, CMOS, TTL is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There is a maximum voltage of 5.5V for this clock generator. Keeping the supply voltage for this frequency synthesizer above 3V is recommended for safety reasons. There are 3V~5.5V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~125°C, which is -40°C~125°C. There are several logic levels in CMOS, TTL logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a Phase Lock Loop (PLL). An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 16-bits in si16e. The related electrical components for the base part number 74LV4046 can be found below. A 16 pin is available on the clock PLL. It is part of the 74LV series of electronic components. By operating at a frequency of 38MHz, frequency generator is able to achieve high efficiency.
SN74LV4046ANSR FeaturesAvailable in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Supply voltage of 3.6V
SN74LV4046ANSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LV4046ANSR Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 200.686274mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LV |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Phase Lock Loop (PLL) |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.6V |
| Frequency | 38MHz |
| Base Part Number | 74LV4046 |
| Output | CMOS, TTL |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 50μA |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height | 2mm |
| Length | 10.3mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |