SN74LVC8T245DBR Overview24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) contains it.Packaged in the way of Tape & Reel (TR).Tri-State, Non-Inverted is the output configured for it.Its translator type is Voltage Level.Mounting this electronic component follows the Surface Mount method.In this electrical device, the Channel type is Bidirectional.There is -40°C~85°C TA operating temperature.The circuit's superior flexibility is achieved through the use of 1 circuits.Transmission lines are terminated using 24 terminations.Parts that are related to 74LVC8T245 can be identified based on its base part number.Power comes from a voltage of 1.8V.There are 24 pins on this device.The device is part of the 74LVC series.The board has 24 pins.8 Bits are used in the design of this electronic part.Level translators supports a maximum supply voltage of 5.5V.With a minimum supply voltage of 1.65V, it operates.Level translators is configured from 1.65V~5.5V for the VCCA supply rail.Level translators is configured from 1.65V~5.5V for the VCCB supply rail.Using the method of Surface Mount, this electronic component is mounted.8 is the number of channels.A BUS TRANSCEIVER logic IC is used.In transmission lines, there are 2 terminations, which correspond to the characteristic impedance of the line.Electronic devices like this belong to the family LVC/LCX/Z.Level translators consumes 15μA quiescent current and is not affected by external factors.Power comes from a 3.3V supply.As a result of its reliable performance, it is well suited for TR.This device features maximum design flexibility due to its output current of 32mA.TWO SEPEARATE CONFIGURABLE POWER-SUPPLY RAILS FOR PORT A AND B are other characteristics of it.
SN74LVC8T245DBR Features24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
1 circuits
24 pin count
74LVC series
24 pins
3.3V power supplies
SN74LVC8T245DBR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LVC8T245DBR voltage translators & level shifters applications.
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 172.39345mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | TWO SEPEARATE CONFIGURABLE POWER-SUPPLY RAILS FOR PORT A AND B |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74LVC8T245 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 32mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 32.2 ns |
| Quiescent Current | 15μA |
| Turn On Delay Time | 4.2 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Data Rate | 500 Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Max I(ol) | 0.032 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 6.3 ns |
| High Level Output Current | -32mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 32mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.025mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.65V~5.5V |
| Voltage - VCCB | 1.65V~5.5V |
| Height | 2mm |
| Length | 8.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |