ST16C550CJ44TR-F OverviewThe PLCC package is the most cost-effective.Transmission uses 1 channels.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.As part of its configuration, it uses 44 terminations.UART operates on 5V supply voltage.As a way to communicate data, the board has 1 serial I/Os.There are 44 pins on this electronic device.24MHz is the clock frequency of this integrated circuit.UART is important that the operating temperature does not exceed 0°C in order for the machine to perform normally for a long time.It is important to keep the operating temperature below 70°C to ensure a long working period.A device's configuration is based on its 44 pins.The way of mounting it is Surface Mount.When the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be assured.Keeping the supply voltage above 2.97V ensures reliability.
ST16C550CJ44TR-F Features1 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
ST16C550CJ44TR-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
ST16C550CJ44TR-F UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Data Rate | 1.5 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |