ST16C550IQ48-F OverviewAlternatively, UART can be purchased in the cost-effective TQFP package.Transmission is carried out over 1 channels.In order for the equipment to work for a long period of time, it should not be allowed to reach a temperature above -40°C.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 85°C to ensure long-term, normal performance.A configuration of the chip is determined by its 48 pins.A mounting method of Surface Mount is used.By keeping the supply voltage below 5.5V, reliability can be guaranteed.In order to maintain reliability, the supply voltage should be kept above 2.97V.Universal asynchronous receiver-transmitter uses 3mA as the supply current, which is suUniversal asynchronous receiver-transmitterable for a specific application.With a size of 16B, the memory store various types of information.
ST16C550IQ48-F FeaturesST16C550IQ48-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
ST16C550IQ48-F UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 9.071791g |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Memory Size | 16B |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| Data Rate | 1.5 Mbps |
| Height | 1.05mm |
| Length | 7.1mm |
| Width | 7.1mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |