ST16C554DIJ68-F OverviewAlternatively, UART can be purchased in the cost-effective 68-LCC (J-Lead) package.Transmission is carried out over 4, QUART channels.Tube is adopted as the packaging option.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 68 terminations.During operation, it receives a voltage of 5V.The status of this electronic part is currently Active.As a means of communicating data, there are 4 serial I/Os available.Surface Mount is the method for mounting it.In order for it to operate, a voltage of 2.97V~5.5V must be applied.Its clock frequency is measured at 24MHz.The object possesses some characteristics that are similar to Internal Oscillator, Timer/Counter.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.97 V MINIMUM SUPPLY.Temperatures as low as -40°C can be reached by this device.6mA is an acceptable maximum supply current.
ST16C554DIJ68-F Features4 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
ALSO OPERATES AT 2.97 V MINIMUM SUPPLY
ST16C554DIJ68-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
ST16C554DIJ68-F UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 68 |
| ECCN Code | 5A991 |
| Terminal Finish | MATTE TIN (SN) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.97 V MINIMUM SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J68 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Supply Current-Max | 6mA |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 1.5Mbps |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Length | 24.23mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 24.23mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |