ST3DV520AQTR OverviewIt is for your convenience that this part includes {0} functions.
ST3DV520AQTR FeaturesST3DV520AQTR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
ST3DV520AQTR Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 191.387631mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Bi-Directional |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Resistance | 6.5Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Video |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ST3DV |
| Pin Count | 56 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 10 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 150μA |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 150μA |
| Number of Bits | 10 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Family | 3DV |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS EXCHANGER |
| -3db Bandwidth | 600MHz |
| On-State Resistance (Max) | 6.5Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| Length | 11mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |