ST78C36CJ44-F OverviewThis product is available in a cost-effective package called PLCC.The type PARALLEL IO PORT, PRINTER INTERFACE is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.The configuration of this device includes 44 terminations.For its operation, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.The electronic device is a type of integrated circuit with a pin count of 44.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 0°C.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 70°C.The configuration relies on the 44 pins.Surface Mount is the method used to mount it.If the power supply is set to 5V, it is reliable and efficient for electronic designers.A supply current of 7mA is appropriate for specific applications.By maintaining a voltage lower than 5.5V, normal operation can be assured.A total of 8 I/Os are available for the transfer of data.In order to keep the system functioning normally, the supply voltage must be maintained above 4.5V.
ST78C36CJ44-F FeaturesPower supplies of 5V
8 I/Os
ST78C36CJ44-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
ST78C36CJ44-F UARTs applications.
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Weight | 2.386605g |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Operating Supply Current | 7mA |
| Number of I/O | 8 |
| Number of Ports | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | PARALLEL IO PORT, PRINTER INTERFACE |
| Length | 16.5862mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.5862mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |