STA1052N1 OverviewIn light of its outstanding performance, it is an ideal choice for Automotive.To save space, it is included in the 144-LQFP package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Tray, it is included.Device with ARM7® core processor issupported.Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is ROM (384kB).This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.Application Specific Microcontroller has a part number of STA1052 that can be used to locate similar components.An electrical component such as this is included in the series Automotive, AEC-Q100.In terms of data storage, ROM is used as the memory type.The structure is composed of 144 pins.The mounting of this device is carried out following the method of Surface Mount.ARM forms the basis of its architecture.3.3V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers.
STA1052N1 Features144-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STA1052N1 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA1052N1 Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Automotive |
| Voltage - Supply | 1.71V~1.89V |
| Base Part Number | STA1052 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, I2S, SPI, UART, USB |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Memory Type | ROM |
| Core Processor | ARM7® |
| Program Memory Type | ROM (384kB) |
| Core Architecture | ARM |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |