STA1085ELA OverviewMoreover, the book has an appendix that contains a case study. There is a LFBGA-361 case embedded in it. Family Audio ICs is what we're talking about. It represents the STA1085 series. 1.14 V to 1.26 V-voltage supplies conduct current through the chip.
STA1085ELA FeaturesWith LFBGA-361 channels
STA1085ELA ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA1085ELA Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Package / Case | LFBGA-361 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Maximum Clock Frequency | 450 MHz |
| Maximum Data Rate | 3 Mbps |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 1.26 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 504 |
| Supply Voltage - Min | 1.14 V |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Brand | STMicroelectronics |
| RoHS | Details |
| Series | STA1085 |
| Packaging | Tray |
| Type | Car Radio and Display Audio |
| Subcategory | Audio ICs |
| Operating Supply Voltage | 1.14 V to 1.26 V |
| Product Type | Audio DSPs |
| Product | Audio Processors |
| Product Category | Audio DSPs |