STA309A13TR OverviewWith the book, you will also receive a case study. In terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In this case, it is embedded in the 64-LQFP case. This device has a 8 channel configuration. To assist you, this part includes Fully Integrated Processor functions. It is possible to apply the device in the Pre-Amplifier axis. Votage will be supplied within the period of 3V~3.6V. In terms of temperature, this device works within a range of -40°C~125°C TJ. The chip has 64 terminations. If you search for the STA309 family of parts, you will be able to find similar parts. I would like you to refer to the related specifications of the device: Direct Digital Amplification. On the chip, there are 64 pins that can be accessed. Sorting by CONSUMER CIRCUIT can be done based on what type of consumer IC the part contains. Vsup (supply voltage) should not be less than 3V when using this part. It can produce voltage at a voltage level of 3.3V volts. In this case, Vsup reaches its maximal value at 3.6V. Surface Mount is the one who mounts it. A DDX™ series electrical component is represented by this.
STA309A13TR FeaturesWith 64-LQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~125°C TJ
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
STA309A13TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA309A13TR Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | DDX™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | STA309 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | I2C, I2S |
| Specifications | Direct Digital Amplification |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Product Status | Active |
| Interface | I²C, I²S |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |