STA32013TR OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it. There are 3 channels on the device. The Fully Integrated Processor functions in this part are included for your reference. There is a Pre-Amplifier version of the device. There is a supply of votage within 3V~3.6V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of -20°C~125°C TJ. By searching for STA320 family parts, similar parts can be found. For more information, please refer to the device specs: Direct Digital Amplification. 28 pins are available on the chip. As seen in the picture, Surface Mount is mounting it. A 28-SO company packages the device. Utilize it when the temperature is below 125°C. At no point does the chip operate below -20°C operating temperature.
STA32013TR FeaturesWith 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -20°C~125°C TJ
STA32013TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA32013TR Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SO |
| Operating Temperature | -20°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | STA320 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C, I2S |
| Specifications | Direct Digital Amplification |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |