STA321TR OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 64-LQFP Exposed Pad case. The device is with 4 channels. This part includes Fully Integrated Processor functions for your reference. The device can be applied in Pre-Amplifier. It is supplied votage within 2.5V~3.6V. This device operates temperature at the range of 0°C~70°C TA. The number of terminations on the chip is 64. Similar parts can be found by searching for the STA321 family. Please refer to the related specifications of the device : Full Flexible Amplification. CONSUMER CIRCUIT can be used to sort the part's consumer IC type. The minimum supply voltage (Vsup) for this part should not be less than 2.5V. It can give voltage at 3.3V volts. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.6V. It is mounted by Surface Mount. This electrical component belongs to the Sound Terminal™ series.
STA321TR FeaturesWith 64-LQFP Exposed Pad channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
STA321TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA321TR Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Sound Terminal™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 2.5V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STA321 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | I2C, I2S |
| Specifications | Full Flexible Amplification |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |