STA32613TR OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 36-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad case. The device is with 2 channels. This part includes Fully Integrated Processor functions for your reference. The device can be applied in Pre-Amplifier. It is supplied votage within 10V~36V. This device operates temperature at the range of -40°C~125°C TJ. The number of terminations on the chip is 36. Similar parts can be found by searching for the STA326 family. Please refer to the related specifications of the device : Direct Digital Amplification. There are 36 pins accessible on the chip. CONSUMER CIRCUIT can be used to sort the part's consumer IC type. The minimum supply voltage (Vsup) for this part should not be less than 3V. It can give voltage at 3.3V volts. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.6V. It is mounted by Surface Mount. The voltage gain should stay at 48 dB.
STA32613TR FeaturesWith 36-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad channels
operate temperature at the range of -40°C~125°C TJ
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
STA32613TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA32613TR Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 10V~36V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | STA326 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, I2S |
| Output Power | 80W |
| Specifications | Direct Digital Amplification |
| Gain | 48 dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 15.95mm |
| Height Seated (Max) | 3.43mm |
| Width | 11mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Interface | I²C, I²S |
| Voltage - Supply | 10V ~ 36V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 36-BSSOP (0.433", 11.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | PowerSO-36 EPU |