STA32813TR OverviewIt comes in a case with Cut Tape (CT). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 36-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad case. The device is with 2 channels. The number of terminations on the chip is 36. Similar parts can be found by searching for the STA328 family. There are 36 pins accessible on the chip. CONSUMER CIRCUIT can be used to sort the part's consumer IC type. The minimum supply voltage (Vsup) for this part should not be less than 3V. It can give voltage at 3.3V volts. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.6V. It is mounted by Surface Mount. This electrical component belongs to the DDX™ series. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 125°C. The chip is operated no lower than -40°C operating temperature. The chip has 36 pins.
STA32813TR FeaturesWith 36-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad channels
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
STA32813TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA32813TR Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | DDX™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | STA328 |
| Pin Count | 36 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 15.9mm |
| Height Seated (Max) | 3.43mm |
| Width | 11mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |