STA339BWTR OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 36-PowerBFSOP (0.295, 7.50mm Width) case. The device is with 2 channels. This part includes Fully Integrated Processor functions for your reference. The device can be applied in Pre-Amplifier. It is supplied votage within 5V~26V. This device operates temperature at the range of -20°C~70°C TA. The number of terminations on the chip is 36. Similar parts can be found by searching for the STA339 family. Please refer to the related specifications of the device : Full Flexible Amplification. There are 36 pins accessible on the chip. CONSUMER CIRCUIT can be used to sort the part's consumer IC type. The minimum supply voltage (Vsup) for this part should not be less than 5V. It can give voltage at 3.318V volts. It is mounted by Surface Mount. The voltage gain should stay at 48 dB.
STA339BWTR FeaturesWith 36-PowerBFSOP (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -20°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
STA339BWTR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA339BWTR Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-PowerBFSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -20°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 5V~26V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | STA339 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Power Supplies | 3.318V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, I2S |
| Nominal Supply Current | 52mA |
| Output Power | 16W |
| Specifications | Full Flexible Amplification |
| Gain | 48 dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 2.4mm |
| Length | 10.5mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Interface | I²C, I²S |
| Voltage - Supply | 5V ~ 26V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 36-PowerBFSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | PowerSSO-36 EPD |