STA381BWSTR OverviewMoreover, the book has an appendix that contains a case study. There is only one mounting type recommended for the product, which is Surface Mount. There is a 48-VFQFN Exposed Pad case embedded in it. In this case, the device has 2 channels. There are Fully Integrated Processor functions included in this part for your reference. This device can be applied in both Pre-Amplifier and X directions. As far as I know, it is supplied within 4.5V~25.5V days. In this device, the temperature range is 0°C~70°C TA, which is the range of this device. There are 48 terminations on the chip, which is the number of terminations on the chip. You can find similar parts by searching for the STA381 family of parts. The following specifications are related to the device: Full Flexible Amplification, which can be found here. The chip has 48 pins that are accessible from the outside. In order to sort a part based on its consumer IC type, CONSUMER CIRCUIT can be used. There should be a minimum supply voltage (Vsup) for this part, which should not be less than 4.5V volts. It can give voltage up to 3.318V volts. It represents the Sound Terminal™ series. As far as the supply current is concerned, it operates under the 60mA parameter. As long as the voltage gain remains at 48 dB, you should be fine. With the help of this device, IT ALSO OPERATES AT 3.3V DIGITAL SUPPLY can also be founded.
STA381BWSTR FeaturesWith 48-VFQFN Exposed Pad channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
STA381BWSTR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA381BWSTR Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 139.989945mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Sound Terminal™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 3.3V DIGITAL SUPPLY |
| Voltage - Supply | 4.5V~25.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | STA381 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Power Supplies | 3.318V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, I2S |
| Supply Current-Max | 60mA |
| Output Power | 20W |
| Specifications | Full Flexible Amplification |
| Gain | 48 dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 100 dB |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |