STABP01 OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Through Hole type mount. The file is embedded in a 20-DIP (0.300, 7.62mm) case. This device has 1 channels. For your reference, here are some Audio Signal Processor functions. It can be used in Digital Audio Interfacing. There is a supply of votage within 10.5V. -20°C~85°C TA is the temperature range for this device. A chip has 20 terminations. You can find similar parts by searching for the STABP01 family. Chips have 20 pins that can be accessed. It is possible to sort parts based on their consumer IC type using CONSUMER CIRCUIT. It should not be possible to power this part with a voltage lower than 6V (Vsup). This electrical component represents the Bash® series.
STABP01 FeaturesWith 20-DIP (0.300, 7.62mm) channels
operate temperature at the range of -20°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
STABP01 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STABP01 Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -20°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Bash® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 10.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | STABP01 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Serial |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height Seated (Max) | 3.93mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | Tube |
| Product Status | Audio Signal Processor |
| Function | Digital Audio Interfacing |
| Applications | 1 |
| Number of Channels | Serial |
| Interface | 10.5V |
| Voltage - Supply | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Operating Temperature | - |
| Specifications | Through Hole |
| Mounting Type | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Package / Case | 20-DIP |
| Supplier Device Package | |