STAC9200X5TAEB1X OverviewAs a space saver, it comes in the TQFP package. In the various applications in which this electronic part is used, it is capable of delivering a high level of efficiency as a type of General Purpose. The device has a 48-pin configuration. Using Surface Mount technology, it is mounted to a PCB. Maintain a maximum voltage of 3.465V. Analog signals are converted into digital signals by A/D converters. Maintaining a minimum voltage of 3.135V is recommended. Powered by a 3.3V supply voltage, it can run. As a safeguard against overheating, the operating temperature is set to a maximum of 70°C. Temperatures above 0°C are set as the minimum to prevent malfunctions. An average current of 50mA will flow through a circuit at any given time.
STAC9200X5TAEB1X FeaturesEmbedded in the TQFP package
2 A/D converters
STAC9200X5TAEB1X ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
STAC9200X5TAEB1X CODECs Interface ICs applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 100 dB |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |