STAC9228X5TAEA2XR OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a TQFP package. Tape & Reel is the packaging method used. Because it is a type of General Purpose, it delivers high-efficiency performance in many applications. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 48 terminations. Digital signals are converted from analog signals using 8 A/D converters. The power supply for this device is 5V. The device is able to operate at 3.3V voltages. No temperature should exceed 70°C.
STAC9228X5TAEA2XR FeaturesEmbedded in the TQFP package
8 A/D converters
STAC9228X5TAEA2XR ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
STAC9228X5TAEA2XR CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Package / Case | TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |