STAC9750XXTAEC1XR OverviewDue to space constraints, it is supplied in the TQFP package. This package uses the Tape & Reel packaging method. This electronic part is categorized as a type of General Purpose, making it capable of providing high-efficiency performance in a variety of applications. Essentially, it is an electronic device with 48 pins. Based on the Surface Mount technology, the module is mounted to a PCB. 5.25V is the maximum value of supply voltage. Analog signals are converted to digital signals by means of 2 A/D converters. Minimum supply voltage should remain at 3.135V. 70°C is set as the maximum operating temperature to keep the system working normally. Normal operation is maintained by setting the operating temperature low at 0°C.
STAC9750XXTAEC1XR FeaturesEmbedded in the TQFP package
2 A/D converters
STAC9750XXTAEC1XR ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
STAC9750XXTAEC1XR CODECs Interface ICs applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Sampling Rate | 48 ksps |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |