STAC9752XXTAEB2XR OverviewIn order to save space, it is packaged in the TQFP package. Tape & Reel packaging method is used. Due to the fact that this part is of the type General Purpose, it is capable of delivering high-efficiency performance in a wide range of applications. 48 terminations prevent signals from reflecting off transmission lines. There are 48 pins on this device. 48 pins are connected to it. To convert analog signals into digital signals, there are 2 A/D converters. The supply voltage is set to 3.3V. There should be no temperature greater than 70°C during operation.
STAC9752XXTAEB2XR FeaturesEmbedded in the TQFP package
2 A/D converters
STAC9752XXTAEB2XR ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
STAC9752XXTAEB2XR CODECs Interface ICs applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Package / Case | TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Sampling Rate | 48 ksps |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Filter | YES |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Width | 7 mm |
| Length | 7 mm |
| Thickness | 1.4 mm |