STLC7550TQF7 OverviewIn the manner of 48-TQFP, it is packaged as it is.There is an electronic part in this product that has been designed with 16 Bits.It is part of the Tray package, which is included in the download.In the 48 termination, an impedance-matching device is used for terminating a transmission line. This is referred to as the 48 termination.As the supply voltage for this device is 2.7V~5.5V, it converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) so it can drive a load with regulated DC power.This electrical device takes the form of a digital voltage supply, which is 2.7V~5.5V.Based on the base part number, it will be possible for the related parts to be located.We recommend keeping the supply voltage as 3V at all times.A set of 48 pins is included in the design.For the sake of reliability, it must be operated at a minimum operating temperature of 0°C.The maximum operating temperature of the device is set at 70°C to ensure its reliability at all times.There is a 48 pin count that is included in this device.It is capable of supporting the maximum possible voltage supply for 5.5V.It operates at a maximum voltage of 2.7V when the maximum voltage is supplied for its operation.There is a way to mount it according to Surface Mount.The efficiency will be high if the supply voltage is kept at 3V and there is no variation in the supply voltage.As for the IC used in the telecom sector, it is a MODEM-SUPPORT CIRCUIT IC.6mA is the nominal supply current that is being supplied.There is a 3V power supply that powers the unit.
STLC7550TQF7 FeaturesSTLC7550TQF7 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STLC7550TQF7 AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 30mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | STLC75 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 6mA |
| Number of Bits | 16 |
| Data Rate | 56 kbps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Telecom IC Type | MODEM-SUPPORT CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |