STLVD111BFR OverviewIt's a electronic part of the 32-LQFP package. It's packaged in the form of a Cut Tape (CT). There are 32 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 2.5V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 2.375V~2.625VV. It is placed in the way of Surface Mount. It has a pin count of 32 on it. For operation, 32 pins are used. It is a member of the STLVD family. This electronic gadget is a member of the 111 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V. It is set to output 10 by default. For maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 2.5V. With a frequency of 900MHz, it is capable of maintaining excellent accuracy. It has a total of 1 elements.
STLVD111BFR Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 900MHz frequency
STLVD111BFR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STLVD111BFR Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 900MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | STLVD |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Nominal Supply Current | 160mA |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Family | 111 |
| Input | LVDS |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 3 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |