![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 773.99868mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Max Power Dissipation | 357mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 48MHz |
| Base Part Number | STM32F03 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 26 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 23.2mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M0 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7.2mm |
| Width | 7.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |