STM32F051K4T6TR OverviewIn a 32-LQFP package, the MCU is available. 25 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F0 series components make up this electrical component. 16KB 16K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M0 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 32 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 2.4V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 16kB is the memory size of the part. The base part number STM32F05 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 48MHz. Located on the chip are 32 pins. The clock has 8 timers or counters on it. In this device, there is a CORTEX-M0 CPU embedded within it. There is an integrated ARM core architecture in it. A total of 1 channels of ADC are available on this device. The device uses 6 PWM channels.
STM32F051K4T6TR Features32-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F051K4T6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F051K4T6TR Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F0 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Max Power Dissipation | 357mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 2.4V |
| Frequency | 48MHz |
| Base Part Number | STM32F05 |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | HDMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 25 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 23.2mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 13x12b; D/A 1x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M0 |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7.2mm |
| Width | 7.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |