STM32F071RBT6 OverviewThe package is in 64-LQFP format. The MCU has 51 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the STM32F0 series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 128KB 128K x 8. The ARM® Cortex®-M0 Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 64 of terminations. A 32-bit operation is performed by this part. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 128kB memory. STM32F07 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 48MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible to access the 64 pins on the chip through the 64 pins. It is equipped with 12 timers and counters. There is a ARM core architecture integrated into it. There are a total of 16 channels for the ADC on this board, so it has a total of 16 channels. The device contains 2 A/D converters. An 6-channel PWM controller is used by the device.
STM32F071RBT6 Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F071RBT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F071RBT6 Microcontroller applications.
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
DVD\DV\MP3 players
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Max Power Dissipation | 455mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F07 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 19x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 12 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 105°C |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |