STM32F100VDT6B OverviewIn a 100-LQFP package, the MCU is available. 80 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F1 series components make up this electrical component. 384KB 384K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M3 Core processor is used to power the device. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. 384kB is the memory size of the part. The base part number STM32F100 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 24MHz. Located on the chip are 100 pins. The clock has 11 timers or counters on it. There are 100 pins on it. There is an integrated ARM core architecture in it. A total of 16 channels of ADC are available on this device. The device uses 6 PWM channels. There are 2 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
STM32F100VDT6B Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F100VDT6B ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F100VDT6B Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 434mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 24MHz |
| Base Part Number | STM32F100 |
| Pin Count | 100 |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 384kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 80 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 384KB 384K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 19.7mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 11 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14.2mm |
| Width | 14.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |