STM32F101ZCT6 OverviewThe package has a 144-LQFP shape. With 112 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The STM32F1 series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 256KB 256K x 8. There's a ARM® Cortex®-M3 Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 144 terminations on the IC chip. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. Its memory size is 256kB. It is possible to find alternatives to the base part number STM32F101 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 36MHz. It is possible to access the 144 pins on the chip. In total, it has 6 timers and counters in it. A total of 144 pins are included in the package. This device features a ARM core architecture. The ADC channels on this device total 16 in number. A chip with 32 bits has 32 bits in total. A total of 4 PWM channels are being used by the device. The part has been designed to incorporate 2 I2C channels.
STM32F101ZCT6 Features144-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F101ZCT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F101ZCT6 Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 666mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 36MHz |
| Base Part Number | STM32F101 |
| Pin Count | 144 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 112 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 32 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 20mm |
| Width | 20.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |