STM32F103R6T7A OverviewIt comes in a 64-LQFP package. It has a number of 51I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 32-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~105??C TA Operating Temperature. It runs in STM32F1 Series.
STM32F103R6T7A FeaturesSTM32F1 series
Base part number of STM32F103
1 I2C channels
64 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 64 Pins
STM32F103R6T7A ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics STM32F103R6T7A Microcontroller applications. STM32F103R6T7A MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Microwave ovens
iPad
Digital TVs
Entertainment products
Playstation
Computer
3D printers
Smartphone
Digital cameras
Kindle
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F103 |
| Pin Count | 64 |
| Interface | CAN, I2C, SPI, USART, USB |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 46mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10mm |
| Width | 12mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |