STM32F103RET7 OverviewThe package has a 64-LQFP shape. With 51 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~105°C TA range are measured by this Microcontroller. The STM32F1 series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 512KB 512K x 8. There's a ARM® Cortex®-M3 Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 64 terminations on the IC chip. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. Its memory size is 512kB. It is possible to find alternatives to the base part number STM32F103 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 72MHz. There are a total of YES channels in the device. It is possible to access the 64 pins on the chip. In total, it has 8 timers and counters in it. A total of 64 pins are included in the package. This device features a ARM core architecture. The ADC channels on this device total 16 in number. The part has been designed to incorporate 2 I2C channels.
STM32F103RET7 Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F103RET7 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F103RET7 Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F103 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 70mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |