STM32F105RCT6TR OverviewIn a 64-LQFP package, the MCU is available. 51 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F1 series components make up this electrical component. 256KB 256K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M3 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 64 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 3.3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 256kB is the memory size of the part. The base part number STM32F105 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 72MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 64 pins. The clock has 7 timers or counters on it. There are 64 pins on it. In this device, there is a CORTEX-M3 CPU embedded within it. There is an integrated ARM core architecture in it.
STM32F105RCT6TR Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F105RCT6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F105RCT6TR Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F105 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 65.5mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| ROM (words) | 262144 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |