STM32F205ZGT6V OverviewThe package is in 144-LQFP format. The MCU has 114 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the STM32F2 series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 1MB 1M x 8. The ARM® Cortex®-M3 Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 144 of terminations. A 32-bit operation is performed by this part. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 1MB memory. STM32F205 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 120MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 144 pins on the chip through the 144 pins. It is equipped with 14 timers and counters. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the CORTEX-M3 family of processors. There is a ARM core architecture integrated into it.
STM32F205ZGT6V Features144-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F205ZGT6V ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F205ZGT6V Microcontroller applications.
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
DVD\DV\MP3 players
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F205 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 114 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, MMC, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 81mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Address Bus Width | 24 |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Length | 20mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |