STM32F207IEH6 OverviewIn a 201-UFBGA package, the MCU is available. 140 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F2 series components make up this electrical component. 512KB 512K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M3 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 176 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 3.3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 512kB is the memory size of the part. The base part number STM32F207 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 120MHz. Located on the chip are 176 pins. The clock has 14 timers or counters on it. There are 176 pins on it. There is an integrated ARM core architecture in it. 2 UART channels are available on it. A total of 24 channels of ADC are available on this device. The device uses 6 PWM channels. There are 3 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
STM32F207IEH6 Features201-UFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32F207IEH6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F207IEH6 Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 201-UFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Max Power Dissipation | 526mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F207 |
| Pin Count | 176 |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 500μm |
| Length | 10.05mm |
| Width | 10.05mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |